SUPER OFERTA 2015: NAWOZY W SASZETKACH MARKI AGRECOL (HOT OFERTA)***POLECAMY NA SEZON 2015: RÓŻE***WIĘCEJ NA PODSTRONIE !!! RÓŻE !!!***POLECAMY: KRZEWY OWOCOWE, OZDOBNE, TARASOWE, TRAWY***
Kartony na sadzonkę róży - przykład
POLECAMY RÓŻE

 

Róże uchodzą za najpiękniejsze rośliny ozdobne od setek lat, ponieważ hodowla „królowej ogrodu” – jak zwykli nazywać ten rodzaj ogrodnicy i miłośnicy roślin rozpoczęła się już w starożytności i skutkuje rzadko spotykanym bogactwem gatunków, form i odmian, a za tym także bardzo dużą różnorodnością sposobów zastosowań w domu, ogrodzie, przestrzeni publicznej.

Najprostszy podział grup odmian róż opiera się na charakterze wzrostu i zastosowaniu:

Róże wielkokwiatowe

Stanowią większość róż uprawianych w ogrodach. Należą do tej grupy tzw. mieszańce herbatnie oraz mieszańce Perneta. Najchętniej kupowane róże herbatnie mają wyraźne pąki, duże, pełne kwiaty z rozległą gamą barw, zwykle osadzone pojedynczo na długim pędzie. Kwitną obficie przez całe lato, niekiedy powtarzają kwitnienie, a  sporo odmian bardzo pięknie pachnie. Róże z tej grupy nadają się na kwiat cięty. Najbardziej popularna jest tu forma krzaczasta, wysokości 0,5 do 1,5 m, czy ostatnio modna forma tzw. pienna. Oprócz ogrodów sadzi się tą grupę odmian na rabatach zwykle w grupach, tak aby tworzyły kolorowe plamy, przy czym należy pamiętać, że bez kwiatów stanowią mniejszy efekt dekoracyjny za tym te przeznaczone na kwiat cięty lepiej posadzić na zapleczu ogrodu.

Róże wielokwiatowe (bukietowe)

Posiadają pełne lub pojedyncze kwiaty – mniejsze niż róże wielkokwiatowe, zebrane w kwiatostany. Wszystkie róże z tej grupy kwitną obficie i nieprzerwanie od wiosny do późnej jesieni (powtarzają kwitnienie). Z reguły mają formę silnie rozgałęzionego i silnie ulistnionego krzewu wysokości od 0,4 do 1 m. Nadają się do obsadzania terenów zieleni, do tworzenia grup w ogrodach, a także na kwiat cięty i do formowania żywopłotów (łatwe cięcie).

Róże pnące (czepne)

Wyróżniają się bardzo silnym wzrostem (nawet do 5 m), drobnymi, licznymi i często błyszczącymi liśćmi. Mogą mieć łodygi tzw. sztywne lub wiotkie. Kwitną raz, ale bardzo długo i obficie (z reguły przez całe lato), czasami powtarzają kwitnienie. Wymagają podwiązywania do podpór, pergoli, ogrodzeń, kratownic, łuków, czy innych elementów ogrodu, gdzie z reguły prezentują się bardzo efektownie.

Róże parkowe

„Mało wymagająca” grupa silnie rosnących krzewów, z reguły o prostych pędach. Na ogół kwitną raz w roku, ale oprócz kwiatów (od pojedynczych do pełnych) niektóre odmiany mają ozdobne liście, kolce i owoce (jadalne). Sadzone są w ogrodach i w przestrzeni publicznej- zarówno pojedynczo jak i w grupach.

Róże okrywowe

Najmłodsza grupa odmianowa, do której zalicza się dobrze krzewiące się rośliny, często tworzące podziemne rozłogi i pędy pokładające się na ziemi, tworząc szczelną okrywę z pędów i liści, stąd często sadzi się je na skarpach, w parkach.

Wymagania: Róże wymagają stanowisk słonecznych, najlepiej osłoniętych od wiatru z żyzną, nie podmokłą glebą. Choć udają się także na glebach gliniasto piaszczystych, ale nawożonych – szczególnie odmiany z grupy róż parkowych. Należy kupować krzewy jednoroczne (ewentualnie dwuletnie), kilkupędowe, zwracając uwagę na silny system korzeniowy. Na rynku oferowane są i polecane także rośliny z systemem korzeniowym w tzw. balocie – ubitym, wilgotnym podłożu chroniącym system korzeniowy przed uszkodzeniami mechanicznymi, wyschnięciem.  

Sadzenie: Różę sadzimy wiosną (najlepiej w kwietniu) lub jesienią. Te posadzone jesienią (nawet przed pierwszymi przymrozkami) wymagają zabezpieczenia na zimę, ale wiosną rozwiną się szybciej. Przed posadzeniem radzi się zanurzyć bryłę korzeniową (jeżeli kupujemy tzw. materiał kopany) na kilka godzin w wodzie.

 

Sadzonka róży z odkrytą bryłą korzeniową

Sadzonka róży

 

Moczenie róży przed sadzeniem

Namocz sadzonkę róży przed posadzeniem

Posadzone krzewy trzeba obficie podlać, aby ziemia została wmyta do wolnych przestrzeni między korzeniami, przysypać ziemią i silnie udeptać. Niezależnie od terminu po posadzeniu krzewy należy obsypać ziemią (tzw. kopczyk). Po przyjęciu się roślin posadzonych wiosną (2-3 tygodnie) likwidujemy kopczyk, natomiast przy sadzeniu jesiennym kopczyk chroni rośliny przed mrozem i rozgarniamy go wiosną po ustąpieniu przymrozków.

Podlewanie: 2 razy w tygodniu, ale obficie, szczególnie wiosną i przed okresem kwitnienia (przełom czerwca i lipca) lub w czasie suszy. Podczas podlewania nie należy zwilżać liści.

Nawożenie: Należy zasilać krzewy systematycznie, co roku – najlepiej naprzemiennie: nawozami mineralnymi  (w maju, czerwcu – mieszanki wieloskładnikowe) i organicznymi (jesienią).

Okrywanie: Wszystkie róże z wyjątkiem parkowych wymagają zimowej ochrony przed mrozem. Po wystąpieniu pierwszych przymrozków formujemy kopczyk z ziemi, wielkości na jaką pozwalają odległości pomiędzy roślinami w ogrodzie. Potem można na kopczyk nałożyć warstwę liści. Rozgarnia się go wiosną po ustąpieniu przymrozków. Wrażliwe odmiany róż pnących możemy odwiązać od podpór i ułożyć pędy na ziemi przysypując je piaskiem lub suchą ziemią.

Cięcie: To najważniejsza czynność na wiosnę, od której zależy kwitnienie. Większość róż z grup wielkokwiatowych i wielokwiatowych przycina się skracając je więcej niż o połowę – pozostawiając na pędach 4-6 dobrze widocznych paków (w pierwszych latach po posadzeniu cięcie odbywa się nawet 10-20 cm nad ziemią). Tniemy około 0,5 cm nad pąkiem skierowanym na zewnątrz korony. Z krzewów róż pnących wycina się pędy najstarsze, lub bardzo cienkie, uszkodzone, suche. Skracanie pozostałych pędów ogranicza się do usuwania części przemarzniętych oraz psujących pokrój krzewu. Róże przycięte silnie: zakwitną później, ale większymi kwiatami osadzonymi na mocnych pędach; przycięte słabo: zakwitną wcześniej, ale drobniejszymi kwiatami na słabszych łodygach. Możemy w ten sposób wpływać na porę kwitnienia i jakość kwiatów. Róże parkowe należy raczej tylko prześwietlać. Większość odmian jest szczepiona na różach dzikich, a te mogą wydawać odrosty („dziki”), które należy usuwać.

Jak przycinać róże wiosną – kliknij i zobacz

 

Krzew róży po przycięciu

Krzew róży po przycięciu

Choroby: Wśród najczęstszych chorób dotykających róże jest mączniak prawdziwy, który poraża nie tylko liście, ale również pędy i pąki. Ma postać plam pokrytych mączystą, watowatą, białą grzybnią. Porażone liście marszczą się i zwijają ku dołowi, zabarwiając się na czerwono. Najczęściej występuje w wilgotne i ciepłe lata.. Wycinamy porażone części rośliny lub stosujemy środek chemiczny, który zwalcza tę chorobę. Czarna plamistość objawiająca się czarnymi plamami na liściach, które z czasem opadają Tej uciążliwej chorobie sprzyja wilgoć, dlatego też nasila się ona w latach mokrych. Porażone części roślin natychmiast usuwamy, a  jeżeli nasze zabiegi, także te chemiczne nie będą przynosić efektów, wówczas lepiej jest przesadzić rośliny w inne miejsce. Ze szkodników najczęstszym jest mszyca, występująca w licznych skupiskach na młodych pędach i liściach. Owady te hamują wzrost pędów, uszkadzają oraz deformują liście i pąki kwiatowe. Poza tym wydzielana przez nie rosa miodowa powoduje rozwijanie się grzybów.. Najliczniej pojawiają się od maja i żerują przez całe lato. Zaleca się w takim przypadku zastosowanie środków chemicznych.

 

Czarna plamistość róży na liściach

Czarna plamistość róży na liściach

 

Mączniak róży na pędach, liściach i pąkach

Biały "nalot" - mączniak na pędach, liściach i pąkach

 

Mszyca na róży

Mszyca na pędach, pąkach

 

Jeżeli mają Państwo pytania dotyczące pielęgnacji róży, problemy z uprawą lub chcą się pochwalić swoimi roślinami prosimy pisać: biuro@plantsbroker.pl.

lub odwiedzić:

http://www.facebook.com/pages/Plants-Broker-Polska

http://www.facebook.com/plants.broker

 

 

Opakowania kartonowe na sadzonkę róży

 

Opakowania foliowe na sadzonkę róży

Opakowania foliowe na sadzonkę róży